Hipokrat Yemini Değiştirildi! ‘Onur’ Kelimesi Gitti Yerine ‘Namus’ Geldi

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) evrensel ve bağlayıcı olduğunu vurguladığı Dünya Tabipler Birliği Cenevre Bildirgesi, diğer adıyla “Hekimlik Andı”, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi mezuniyet töreninde tartışmalara neden oldu. Üniversite yönetimi, metni değiştirerek kendi belirledikleri bir metni okutmak istedi.

Üniversite yönetimi tarafından değiştirilen metinde, Cenevre Bildirgesi’nde yer alan “cinsiyet, cinsel yönelim ve etnik köken” ifadeleri çıkarıldı. Ayrıca, “Kararlılıkla, özgürce ve onurum üzerine, ant içerim” ifadesi “Açıkça, özgürce ve namusum üzerine ant içerim” şeklinde değiştirildi.

‘CİNSEL YÖNELİM VE ETNİK KÖKEN’ İBARESİ KALDIRILDI

Cenevre Bildirgesi’nde yer alan “hekimlik mesleğinin evrensel değerlerine aykırı bir usul eşliğinde yapmaya ve ayrımcılık yapmamaya” ilişkin ilkeyi açıklayan “cinsiyet, cinsel yönelim ve etnik köken” ifadeleri yemin metninden çıkarıldı. “Kararlılıkla, özgürce ve onurum üzerine, ant içerim” ifadesinin yerini ise “Açıkça, özgürce ve namusum üzerine ant içerim” aldı.

ÖĞRENCİLER TEPKİ GÖSTERDİ

Cumhuriyet’ten Merve Kılıç’ın haberine göre öğrenciler, metnin okunması sırasında sessiz kalarak yönetimi protesto etti. Öğrenciler, “Yönetim, etik ihlali yapacağını önceden ilan etmiş oldu” tepkisini gösterdi.

TTB’DEN TEPKİ

Hipokrat Andı’nın evrensel bir ant olduğunu belirten TTB 2. Başkanı Ali İhsan Ökten, tabip odalarının bu konuda değişiklik yapan dekanlıklar hakkında disiplin soruşturması başlatacağını açıkladı.

TTB, hekimlerin ortak değerleri ve mesleki etik ilkelerini koruma konusunda kararlılığını sürdürürken, değişikliklerin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir